Rođendani – SLAVLJENICI ANDRIJA (7 GOD.) I PETAR (6 GOD.)
May 10, 2018
Show all

LOGOPED: Kako stimulisati razvoj govora vašeg deteta?

Par kratkih saveta o tome kako mozete stimulisati razvoj govora vašeg deteta.

Stimulisanje govora naše dece je važno kako bismo sprečili moguće poremećaje u govorno-jezičkom razvoju.
Ovde ćemo navesti neke smernice kako bismo olakšali roditeljima rad sa decom kod kuće.

1.Pratite interesovanja Vašeg deteta

– Uzmite u obzir sve one aktivnosti koje Vaša deca najviše vole, koja su najinteresantnija i zabavite ih.

2. Razgovarajte sa Vašim detetom što više možete

– Naročito onda kada se igra i uživa u tome.Iskoristite priliku, pridružite se detetu i pričajte.
– Posvetite 15-20 minuta njihvoj igri i razgovarajte o temama koje ih interesuju (autići, lutke, bajke, razgovarajte o jednostavnim stvarima koje u njima bude maštu).
– Koristite blag i prijatan ton.
– Govorite polako i jasno.
– Gledajte u Vaše dete i budite na prijatnoj udaljenosti.
– Pružite im priliku da se otvore i pokažu šta umeju, pratite ih i proširujte njihovo znanje o svetu.

3. Ako je dete tek počelo da vokalizuje, podržite i nagradite dete povratnom informacijom

– Jako je važno da na prvo gukanje, prve reči itd. Odgovorite pozitivno, nagradite dete osmehom ili imitacijom, pružite mu odgovor i tako ćete ga ohrabriti da nastavi da se oglašava a ta vokalna igra na kraju će dovesti do prvih reči, fraza a kasnije i rečenica.

4. Uvek govorite ispravno

– Razgovarajte sa Vašim detetom i koristite ispravne, kratke fraze.Probajte da ne upadnete u zamku tepanja ma koliko delovalo simpatično, tepanje nije preporučljivo jer može imati ulogu u pojavi govorno-jezičkih teškoća.

5. Pomozite detetu da artikuliše dobro 

Započnite igru u kojoj će dete imati zadatak da vas imitira.Produkujte glasove na jednostavan način, tako da dete u svakom trenutku vidi u kojoj su poziciji usne, jezik i svi ostali delovi govornog aparata.Ova igra može da bude zaista interesantna pogotovo ako stanete ispred ogledala, tako da dete može da vidi i Vaša i njegova usta istovremeno.

6. Iskoristite svaku priliku da dete pozovete u razgovor

– Koristite objekte koji su detetu interesantni.Postavljajte mu pitanja i pomozite mu da izvrši zadatak.
– Gde je žuti auto?
– Hajde da nahranimo lutku, plače jer je gladna!
– Donesi mi crvenu loptu i sl.

Ako Vaše dete na uzrastu od 20 meseci nema smislenih reči ili fraza obratite se logopedu kako biste pravovremeno dobili detaljne instrukcije o tome kako i na koji način da pomognete Vašem detetu da počne da koristi govor u svrhu komunikacije.